THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ako osoba nezasiahnutá štúdiovou tvorbou CULT OF LUNA (s výnimkou skvelého „Somewhere Along The Highway“, samozrejme!), ktorú navyše títo Švédi jednoznačne nepresvedčili ani naživo, som k „Fire Was Born“ pristupoval s minimálnymi očakávaniami.
Osem chlapíkov z Umeå však v ten večer v londýnskej Scale nenechalo nič náhode. Málokedy sa na nezávislej scéne vidí tak precízne DVD. Umiestnenie kamier sa dokonale podriaďuje prostrediu, takže sa podarilo zakonzervovať dojem malého klubu s nulovou bariérou medzi účinkujúcimi a divákmi (a vyvarovať sa neduhov dobre známych z neslávnych masovo produkovaných poľských metalových dévédéčiek). Temer všetky zábery na kapelu sú z pozícií, ktoré ako návštevníci koncertov dobre poznáte aj vy sami. Vynikajúcemu, čistému obrazu pomáha aj striedme používanie dymu a prevažne červenomodré nasvietenie, decentné, no berúce ohľad na kamery. Jedinou rušivou výnimkou sú stroboskopické efekty, ktoré presiahli technické možnosti záznamových zariadení tak veľmi, že to vydavateľ disku pre istotu uvádza na jeho obale.
Najdôležitejší je samozrejme výkon samotného ansámblu, natlačeného na neveľkom pódiu. Ak majú na štúdiovkách CULT OF LUNA miestami obrúsené hrany a na koncertoch do toho rúbu až príliš, na „Fire Was Born“ sa im podarilo vystrihnúť zlatý stred. Jedným z hlavných dôvodov je, že nedošlo k žiadnym kompromisom ohľadne zostavy. Natáčania DVD sa zúčastnili obaja bubeníci, plný počet troch gitár a jednej basy, klávesák Anders Teglund v skvelom závere úvodnej „Following Betulas“ vyťahuje trúbku.
Na ploche hodiny a pol odznie desať skladieb – pätica zo stále aktuálneho „Eternal Kingdom“, tri z prelomového „Salvation“ a pár zo „Somewhere Along The Highway“. Dostatočne reprezentatívny výber z teoretického „best-of“ pohľadu, no z pohľadu koncertu ide beztak o jednoliatu masu presne v intenciách štýlu CULT OF LUNA – buldozér unisono riffovania všetkých štyroch gitarových nástrojov podporených monotónnym revom Klasa Rydberga striedajú uvoľnené a vzdušné post-rockové pasáže odohrané tak, ako to má byť, s hlavou dole.
Na „Fire Was Born“ nájdete všetko, čo robí dobré DVD dobrým DVD – vrátane primeranej bonusovej sekcie obsahujúcej odpovede na otázky zaslané fanúšikmi a trojicu pôsobivých klipov („The Watchtower“ je jediným výletom k albumu „The Beyond“ z roku 2003). Ak sa k tomu všetkému pridá nielen v čase krízy sympatická možnosť kúpiť ho za cenu bežného CD v balení s „Eternal Kingdom“, niet veľmi čo dodať.
Jedno z najvydarenejších "nezávislých" DVD.
9 / 10
Klas Rydberg
- spev
Johannes Persson
- gitara, spev
Erik Olofsson
- gitara
Fredrik Kihlberg
- gitara, spev
Andreas Johansson
- basgitara
Anders Teglund
- klávesy, samply, trúbka
Thomas Hedlund
- bicie, perkusie
Magnus Lindberg
- bicie
1. Following Betulas
2. Owlwood
3. Ghost Trail
4. Leave Me Here
[video]
5. Österbotten
6. Finland
7. Adrift
8. Eternal Kingdom
9. Echoes
10. Dark City, Dead Man
11. The Watchtower (klip)
12. Leave Me Here (klip)
13. Back to Chapel Town (klip)
The Long Road North (2022)
The Raging River (EP) (2021)
The Silent Man (EP) (2019)
A Dawn To Fear (2019)
Mariner (with Julie Christmas) (2016)
Eternal Music (2014)
Vertikal II (EP) (2013)
Vertikal (2013)
Fire Was Born (2009)
Eternal Kingdom (2008)
Somewhere Along The Highway (2006)
Salvation (2004)
Cult Of Luna (reedice) (2003)
The Beyond (2003)
Cult Of Luna (2001)
Skutočne ide o jedno z najlepších hudobných DVD (nielen) ostatnej doby. "Fire Was Born" je až na zopár maličkostí výborným tradičným DVD. Vyše dvojhodinový záznam je intenzívny takmer po celej svojej dĺžke, a to skôr pre hudobnú náplň ako filmársku. Akokoľvek uprednostňujem staršiu tvorbu CULT OF LUNA, skvele bavila najmä jeho prvá časť venovaná stále aktuálnemu "Eternal Kingdom".
(SPOILER: Ak si nechcete pokaziť zážitok, radšej si nevšímajte Andersa Teglunda predvádzajúceho "air sex" s vlastnými klávesmi.)
7.4.2010
Oprava po ďalšom pozretí z 8,5 na 9,5. Načo šetriť...
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.